The Global Hack on läbi, kuid võitjate jaoks teekond alles algab

12 000+ osalejat rohkem kui 98 riigist tulid kokku, et 48 tunni jooksul arendada praktilisi lahendusi COVID-19-st tingitud olukorra leevendamiseks.

“30 päeva tagasi lansseerisime #HACKTHECRISIS ürituse Eestis ning me ei osanud aimatagi, et läheme globaalseks,” ütles ürituse kaasasutaja Kai Isand. “Aga mis me oleme saavutanud viimase kuu jooksul on lihtsalt uskumatu, tundub peaaegu ebareaalsena.”

Sellel suurepärasel teekonnal on Teaduspargil Tehnopol olnud au kaasa lüüa korralduses alates esimesest häkatonist. Accelerate Estonia, mis on MKMi ja Teaduspargi Tehnopol koostöös loodud programm, on üheks The Global Hack häkatoni initsiaatoriks.

“Meie eelmisel häkatonil, mis toimus 13-15 märts, valmis 8 prototüüpi, mis on juba ka turule tulnud. Nendeks on juturobot SUVE, mida nüüd kasutab meie valitsus, et vastata inimeste küsimustele seoses COVIDiga; coronavirus tracking app, mis on hetkel BETA versioonis testimisel enne globaalset turuletulekut; tööjõu jagamise platvorm Share Force One; meditsiinivaldkonna vabatahtlike juhtimise platvorm VAAB; ja Zelos’ solution, mis ühendab riskis olevaid inimesi vabatahtlikega läbi kõnekeskuse. Need on vaid mõned näited Eestist, aga on ka teisi töötavaid lahendusi mujalt maailmast. Pärast Eestis toimunud häkatoni me mõistsime, et meie edulugu on ka teisi riike inspireerinud ning seetõttu algatasime globaalse liikumise, et tuua kõige helgemad pead kokku igalt poolt maailmast. India, Austraalia, Kanada, Ameerika, Brasiilia, Madagaskar, Omaan, Nigeeria, Saksamaa, Venemaa on vaid väike osa riikidest, mis on organiseerinud ja osalenud globaalses liikumises,” ütles Isand, kes on ühtlasi ka Accelerate Estonia programmijuht.

The Global Hack ürituse partneriteks olid tehnoloogiahuvilised, projektijuhid, turunduseksperdid, disainerid ja innovaatorid  igalt poolt maailmast, et vahetada ideid ja kogemusi, et arendada loomingulisi ja praktilisi prototüüpe. Aga see algatus on palju enamat kui ainult tehnoloogia.

Ürituse kaasasutaja Calum Cameron soovib liikumisega pöörata tähelepanu inimlikkusele. “See kriis on käivitanud tõelise ülemaailmse liikumise, milles saavad osaleda kõik soovijad,” sõnas ta. Inimesed, kes on oma kodudesse suletud kogu maailmas, teevad koostööd väga startupilikul moel – kiire ideede prototüüpimine ja katsetamine. Nad usuvad, et suudavad lahendada õelad reaalmaailma probleemid, mis tavaliselt jäetakse valitsuse hooleks. Inimesed avastavad, et on ühendatud ja nende ideedel pole piire.”

Asutajad usuvad, et üritus ei oleks õnnestunud ilma ÜRO ja Euroopa Komisjoni, maailmatasemel mõtteliidrite armee, ülemaailmse meedia toetuse ja vabatahtlike meeskonna pühendumiseta, kes annetasid ürituse ellu viimiseks sadu tunde oma ajast.

“Neli nädalat tagasi oli see kõik vaid idee. Küsisime endalt, kas oleks võimalik koondada avaliku ja erasektori inimesed kogu maailmast, et ühiselt luua lahendusi COVID-19 kriisile. Täna hämmastab mind tulemus,” ütles Isand.

The Global Hackathon on vabatahtlike poolt juhitud initsiatiiv, mis kasvas üles personaalsest missioonist võidelda kriisi vastu ning kutsuda inimesi mõtlema lahendusi. Liikumisega liitusid sellised inimesed nagu Brad Feld, Anne-Marie Slaughter, Billi Tai, Christopher M Schroeder, Charles Nader, Carmen Kass, Garry Kasparov, Enrico Giovannini, John Robb, Toomas Hendrik Ilves, Mitch Sinclair, Samantha Cristoforetti, Sophia Bush, Steve Jurveston ning paljud teised.

Globaalne häkaton on saanud palju välismeedia kajastust sellistes kanalites nagu CNNForbesThe New YorkerVoice of AmericaSilicon RepublicOECD opsi ning paljudes teistes.

Kadri Tammai, Tehnopol Startup Inkubaatori juht ja üks juhtivatest mentoritest The Global Hack’il sõnas, et kuigi ta mitmeid startuppe ka varem mentordanud, oli see kogemus unikaalne. “Ma olen korraldanud varem mitmeid häkatone ja osalenud nendel, kuid see oli minu esimene online häkaton. See oli tõeliselt globaalne kogemus – mentorid ja tiimid erienvatest ajatsoonidest ja erinevate taustadega ning rohkelt innovaatilisi ideid, kuid ületada praegust kriisi,” kommenteeris Tammai oma kogemust.

Alljärgnevalt võitjatiimide ja nende lahenduste kirjeldused.

The overall winner of The Global Hack is SunCrafter – Solar Powered Light-Disinfection.

“I’m super super happy, thank you, means a lot to our team and we really think our solution is kind of a missing puzzle to having exclusive hygiene to everyone,” said Florian Heep, team leader for SunCrafter, the overall winner of The Global Hack. Interviewed from his home in Berlin, Florian already opened up on what they are planning next: “I’m totally overwhelmed at the moment, but we are getting serious. A good thing is that we already went into many conversations with our partners and also generated a lot of interests with possible collaboration partners, we wanna try it out in Ghana and work with refugee camps, also bring the technology into public spaces.”

The idea behind SunCrafter is to achieve complete protection for every human in this crisis, a hygiene solution has to be inclusive for everyone and accessible wherever needed. Current disinfection methods are location-dependent, unsustainable, require maintenance or technical know-how. Therefore, they are not suitable for many use-cases. The idea of a light-disinfection application was developed from scratch during this hackathon. Far-UVC-Light is proven to be a safe and efficient disinfection method, which can be used barrier-free solely by bathing your hands.

Another important factor: This solution doesn’t need maintenance, produces no waste and is fully sustainable since it’s powered by renewables from circular resources. The light-disinfection application was successfully developed and is now running with two of our systems. The disinfection station will provide a holistic solution for a hygiene method as a global standard. By providing easy, affordable and barrier-free access to hand disinfection, we can help reduce the spread of viruses like corona, both within Europe and abroad. Check out their video pitch. 

Second place went to Act On Crisis – secure emotional support that fits your cultural background

According to the Lithuanian government before this crisis approx 12% of the population was in need of psychological support. There’re currently 3bln people in lockdown which means that at least 360mln are experiencing strong emotional imbalance. Due to crisis when the number of unemployment is rising, increased anxiety is inevitable. Act on Crisis hopes to cover at least 1000 hr/week by 1on1 video calls or community rooms guarded by professionals we could help at least 4500 people per week. Bring those in need together fostering dialogue instead of suffering in loneliness. Check out their video pitch.

Third runner up for the best idea at The Global Hack is Material Mapper.

Their main idea is to keep construction waste out of the landfills and inside the buildings. 40 % of global waste is from construction, new EU regulations/quota for 2020 say 70% of materials in new buildings must be reused. Real-estate developers and construction companies have no idea where to get access to the reusables, municipalities hold this information without knowing it in many different databases and data-structures.

The construction industry is required to follow new regulations – the municipalities need to provide tools for their residents to comply with regulations and prevent perfectly reusable materials from ending up in their landfills, but a viable solution is lacking. Check out their video pitch.

https://theglobalhack.com

Liitu programmiga!

"*" indicates required fields

Mis on nende rollid?
Milliseid keeli te räägite?*
This field is for validation purposes and should be left unchanged.

"*" indicates required fields

"*" indicates required fields

"*" indicates required fields