Idulugu: FUNKI X Tehnopol Startup Inkubaator

Hiljuti alustas Tehnopol Startup Inkubaatoris uus lend idufirmasid, kelle teekonnal ja arengul saame silma peal hoida. Seoses sellega jätkame ka idulugudega! Esimesena astub teie ette FUNKI.

FUNKI on mõeldud aktiivsele ja kiire elutempoga inimesele, kes vajab maitsvat ja täisväärtuslikku toitu. FUNKI on uus ja unikaalne roog meie toidulaual, sisaldades lisaks valkudele ka vajalikke kiudaineid.

Kuidas sündis idee luua oma startup?

Olime aastaid töötanud alternatiivsete valgutoodete teadus-arendustegevuse vallas ja näinud kõrvalt erinevate idufirmade teket ja arengut. Olime saanud küll anda enda panuse, et aidata toidusüsteeme jätkusutlikumaks muuta, aga ühel hetkel tekkis soov teha rohkem, võtta suurem vastutus ja väljakutse, et luua muutust inimeste tarbimisharjumustes. Nii sündis idee luua uus valgu- ja kiudainete rikas FUNKI.

Mis on seni olnud suurim väljakutse/ebaõnnestumine ja suurim võit?

Oleme tegutsenud umbes pool aastat ja suurimaks käegakatsutavaks võiduks on Prototroni võitjate sekka jõudmine, mis tõi meid ka Startup Inkubaatorisse. Suuri ebaõnnestumisi ei oskagi välja tuua, aga eks väikseid tagasilööke ja väljakutseid on iganädalaselt.

Miks just Tehnopol Startup Inkubaator?

Meie jõudsime inkubaatorisse Prototroni kaudu, aga olles ise aastaid kõrvalmajas töötanud, siis oleksime tee ka ise üles leidnud. Tehnopoli puhul hindame eelkõige just head võrgustikku ning koolituste kõrget taset.

Kus näete oma startupi 1 aasta pärast? Ja kus 5 aasta pärast?

Iga algus on keeruline ja meie esimese aasta eesmärgiks on tõsta inimeste teadmisi mükoproteiinist. Kõlab teaduslikult, kuid tegelikult on tegemist looduses leiduva valguallikaga, mis võimaldab luua erinevaid väga maitsvaid tooteid. Viie aasta pärast oleme nr. 1 funktsionaalse toidu pakkuja Eestis ja oleme laienenud Saksamaale ning Skandinaaviasse, et pakkuda alternatiive sealsetele fleksitaarlastele.

Kes on järgmine Eesti ükssarvik?

Seda on raske ennustada, kuid osaledes erinevatel iduettevõtetele suunatud programmides näeme lähedalt, milliste põnevate ja kohati ka pööraste ideedega me kaasmaalased tegelevad ning usume, et nii mitmedki neist omavad potentsiaali tõusta järgmiseks ükssarvikuks. Kuid tee võrratute tulemusteni on pikk, käänuline ja karisid täis. On väga kasulik, et säärastes inkubaatorprogrammides on võimalik üksteise rõõmudest ja muredest õppida ja olla ka teineteisele toeks.

Milliseid raamatuid/podcaste/väljaandeid ja oma valdkonna tegijaid jälgite ning soovitaksite ka teistele alustavatele iduettevõtjatele?

Kedagi konkreetselt ja universaalselt välja tuua on päris keeruline, sest alustaval iduettevõtjal on tohutu kogus infot, mida vaja selgeks teha ja läbi töötada. Palju inspireerivat materjali tekib ka läbi koolituste, viimase aja leid on nt Simon Sinek ja tema lähenemine teemale – miks me seda kõike teeme? Kuna meid on konkreetsemalt huvitanud kohe algusest ka eksport, siis Timo Porvali podcast “Ekspordime” on andnud ka põnevaid mõtteaineid, samuti Sven Nuumi ja Teet Torimi “Nullist turunduskool”.

Kui istuksite laua taga Elon Muski, Mark Zuckerbergi ja Steve Jobsiga, siis mida neilt küsiksite?

Omakasupüüdlikult püüaks nende kõigiga läbi viia esmase kliendiuuringu ja profileerimise, et mõista, kes neist võiks olla mükoproteiini tarbija. Seejärel sooviks teada saada, kes neist oleks valmis tegema esmase investeeringu, et jätkusuutlik, keskkonnasõbralik, tervislik ja mis kõige olulisem – maitsev – proteiiniallikas nimega FUNKI saaks maailma vallutada. Kui see on selgeks saanud, siis võiks üldhuvi mõttes küsida: mida oleksid oma ettevõtte loomise alguses teinud teisiti, kui oleksid siis teadnud, et sinu ettevõte muudab maailma? Sest seda on nende meeste tegemised teinud.

Tehnopol Startup Inkubaatori idulugude sari tutvustab programmi pääsenud ettevõtteid, kelle kasvus näeme tugevat potentsiaali ja kelle ettevõtmistel tasub silma peal hoida. Idulugude sarja lood leiad siit. 

Liitu programmiga!

"*" indicates required fields

Mis on nende rollid?
Milliseid keeli te räägite?*
This field is for validation purposes and should be left unchanged.

"*" indicates required fields

"*" indicates required fields

"*" indicates required fields