Eesti ärimentorid toetavad Namiibia idufirmade lennukat kasvu

Mis on ühist Eestil ja Namiibial? Esmapilgul tundub, et üsna vähe. Kui aga lähemalt vaadata, siis tegelikkuses päris palju. Mõlemas riigis elab alla 3 miljoni inimese, mõlemas riigis on hingematvalt kaunis loodus ja metsikud loomad, mõlemad riigid said vabaduse 90-ndatel ja mõlemas riigis on hoogsalt arenev start-up ökosüsteem. Ent siiski, Eestis on idufirmasid rohkem, nad on edukamad ja meil on ette näidata sebrade, lõvide ja kaelkirjakute asemel terve rida ükssarvikuid. Kuidas nii ja kas me saame oma teadmisi ning oskusi jagada ka nõbudega Namiibias, seda me koos heade partneritega TalTechist Namiibia Future Business Leaders programmiga testisimegi. Programmi kandideeris 125 kohalikku tiimi, kellest 25-ga starditigi, et muuta maailma paremaks, kestlikumaks, mugavamaks ja kaasaegsemaks. 

Oktoobris lendasime Namiibiasse, Windhoeki linna, kus meid tervitas lämmatav palavus ning kõhus oli ootusärevus. Kohtusime kohalikku ökosüsteemi vedava partneri Basecampiga ja andsime programmile avapaugu. Anu Ruul rääkis ettevõtte ehitamisest, Veiko Karu materjaliteadusest ning Aufort jagas iduettevõtte ehitamise kogemust ja inspiratsiooni veebis. Sellele järgnes 5 veebikoolituse moodulit, millega laoti korralik ettevõtlusvundament osalevatele tiimidele.

Programmi lõpetasime taas kohapeal toimuvate koolitustega. Mina rääkisin turundusest ja brändingust ning minu hea kolleeg Kadri jagas välkesitluse (ehk pitch’i) ja esitlust toetavate slaidide loomise teadmisi. Programmi lõpetas demopäev, millega valisime välja 5 tiimi, kelle esindusliikme saatis TalTech Latitude59 Keenia konverentsile.

Võitjatiimid:

  • Billet – tööpraktika simulatsiooniplatvorm tudengitele
  • NDAMONAKO – muudab ürituste korraldamise lihtsaks ja nauditavaks
  • Betterpack – arendab praktika simulatsioonikeskkonda tudengitele
  • Immense Energy – innovaatilised elektriautode laadimisjaamad
  • + kohaliku ökosüsteemi ehitajast entusiast tiimist The Great Facilitator

Minu jaoks oli kogu projekti kõige erilisem hetk see, kui ma hakkasin rääkima turundusest ja sain aru, et viimne kui üks silmapaar saalis on maksimaalselt avatud uuele infole ja pühendunud kaasa töötama. Sellist indu, pingutust ja siirust olen kohanud harva. Jah, alati on minu koolitustel osalenud mitmed aktiivsed ja huvitatud kuulajad, ent mitte kunagi sellisel hulgal. See tunne on miskit, mis kannab ja tekitab soovi Namiibiasse tagasi minna. Veel rohkem oma teadmisi jagada ja veel tugevamaid sildu meie riikide vahele rajada. Sest ägedaid iduettevõtjaid on tegelikult kõikjal. Ma näen palju võimalusi ja väga suurt potentsiaali selles koostöös nii Eestile kui Namiibiale. Ja just selle koha pealt jäigi meie jutt pooleli ehk jätkamise ootele nii Basecampi kui ka kohaliku Ettevõtlus- ja Innovatsiooniagentuuri NIPDB-ga.

Future Business Leaders programmi rahastas ESTDEV, programmi viisid ellu TalTech, teadus- ja ärilinnak Tehnopol ning kohaliku parterina Basecamp.

Projekti vedas Tehnopoli poolt Heleri Holm ja TalTechist Karin Käär.

Kirjutas: Kristi Jõeäär, teadus- ja ärilinnaku Tehnopol turundus- ja kommunikatsioonijuht

Liitu programmiga!

"*" indicates required fields

Palun selgitage võimalikult detailselt, soovitatavalt eraldi välja tuua arendus- ja administratiivkulude osakaal
Kirjeldage, mis faasis on teie ettevõte (idee, tootearendus pooleli, valmistumine turule tulekuks, varajane tulu või muu).
Mul on koostööpartner, kellega koos piloteerimise faasis lahendust testida*

"*" indicates required fields

"*" indicates required fields