EUDIS Hackathon 2025 kevadvooru esitluspäeva võitjad

EUDIS Hackathon 2025 kevadvoor tõi kokku Euroopa teravaimad pead, et leida kiireid lahendusi kaitse- ja julgeolekuvaldkonna põletavatele probleemidele.
Hackathoni teine väljaanne kandis pealkirja „Kiired kaitselahendused Ukraina lahinguväljale ja kaugemale“ ning toimus 9.–11. mail 2025 samaaegselt kaheksas EL-i liikmesriigis: Poolas, Leedus, Lätis, Saksamaal, Taanis, Tšehhis, Hispaanias ja Itaalias. Keskseks korralduspaigaks ehk central hub’iks oli Eesti, kus kolme päeva jooksul koordineeriti kogu hackathoni tegevust. Fookuses oli Ukraina toetamine jätkuva sõja tingimustes – osalejad töötasid välja prototüüpe ja ideid, mis aitavad kaasa lahinguvälja vajadustest lähtuvate lahenduste loomisele. Esmakordselt osalesid hackathonil ka Ukraina meeskonnad, edendades koostööd Euroopa ja Ukraina vahel ning tugevdades kaitse- ja julgeolekualast sidet.
Üleeuroopaline ideede esitluspäev – 9. juuli 2025
EUDIS Hackathon on ainulaadne võimalus startup’idele, teadlastele ja tehnoloogiaekspertidele arendada uuenduslikke lahendusi kaitsevaldkonna võtmeküsimustele. Kevadvooru võitjad, kes kuulutati välja 2025. aasta mais, läbisid kahekuulise intensiivse mentorlusprogrammi ja osalesid 9. juulil 2025 toimunud üleeuroopalisel esitluskonkursil.
See oli oluline järgmine samm parimatele tiimidele, et oma lahendusi laiemale publikule tutvustada, teiste Euroopa tugevamate tegijatega võistelda ning pälvida potentsiaalset Euroopa Liidu tunnustust ja tuge. Igal meeskonnal oli kolm minutit ideede tutvustamiseks, millele järgnes kuus minutit küsimusi kohtunikelt.
Kolm parimat meeskonda saavad võimaluse osaleda mõnel suurel rahvusvahelisel kaitse-, iduettevõtete või innovatsiooniüritusel, kus nad saavad oma lahendusi tutvustada tööstusliidritele ja investoritele. Euroopa Komisjon (DG DEFIS) toetab nende projektide nähtavust, edendades võrgustumist, rahastuse leidmist ja võimalikke koostöövõimalusi.
EUDIS Hackathon 2025 kevadvooru esitluskonkursi võitjad
Kaheksa meeskonda esitlesid oma innovaatilisi lahendusi Euroopa kaitsesektori suurimatele väljakutsetele. Kolm esitluskonkursil silma paistnud parimat võitjat on:
-
18°C Thermal (Poola): termokaameraid takistavad maskeerimis- ja kaitsevahendid, mis pakuvad kaitset järjest enam levinud soojustuvastusega sihtmärkide vastu rindejoonel.
-
Harlequin Defense (Leedu): autonoomne ja modulaarne vastuluure droonisüsteem, mis tuvastab, jälgib ja neutraliseerib FPV-droonid, kaitstes vägesid ja varustust.
-
AEREUS (Saksamaa): tehisintellektil põhinev luureplatvorm, mis muudab toore andmemassi arusaadavaks ja usaldusväärseks operatiivseks infoallikaks.
Lisaks pälvisid žürii tähelepanu veel viis tiimi, kelle lahendused nihutasid kaitseinnovatsiooni piire:
-
BFT Frontier (Taani): raskeveodroon, mis võimaldab kiiret ja autonoomset varustuse edastamist ka keerulistes ja vaenlase kontrollitavates oludes – vähendades helikopterite kaotusi.
-
SPECTRE (Itaalia): uus põlvkond akustilist vargtehnoloogiat mitme rootoriga droonidele, mis tegutsevad ohtlikus keskkonnas.
-
EchoSentinel (Läti): kerge ja kuluefektiivne lahinguvälja luuresüsteem, mis parandab olukorrateadlikkust sõidukite ja droonide helisignaalide kaudu.
-
Aegis Medic (Tšehhi): elu päästev meditsiiniabi lahendus, mis toimib ka võrguühenduseta keskkonnas, kasutades väikest tehisintellektil põhinevat keelemudelit.
-
Battlefield Network (Hispaania): sensorite ja serverite võrgustik, mis suurendab lahinguvälja olukorrateadlikkust.
Palju õnne kõigile osalejatele – teie koostöö, tehnoloogiline taip ja visioon aitavad kujundada Euroopa kaitsevõime tulevikku.
EUDIS Hackathoni taust
EUDIS Hackathon ei ole lihtsalt võistlus – see on praktiline samm Euroopa kaitseinnovatsiooni tuleviku suunas. Hackathonide ja mentorlusprogrammi eesmärk on tuua kokku valdkonna tegijad, tugevdada oskusi ning luua uusi sidemeid ja ideid. Igal aastal toimuvad kaks hackathoni paralleelselt kaheksas Euroopa riigis, kus osalejad töötavad sama ajakava ja väljakutsete alusel.
Peamised eesmärgid:
-
Arendada uusi oskusi ja meelitada kaitsesektorisse uusi talente.
-
Luua sildu noorte teadlaste, ettevõtjate, kaitsetööstuse ekspertide ja lõppkasutajate (nt relvajõudude) vahel.
-
Luua keskkond, kus sünnivad Euroopa riikide, Norra ja Euroopa Kaitsefondi (EDF) vajadustele vastavad kaitsetehnoloogiad ja ideed.
-
Tõsta teadlikkust EUDIS programmide ja võimaluste kohta.
Ees on sügisvoor 2025
Peagi avalikustatakse EUDIS Hackathon 2025 sügisvooru kohalikud korraldajad. Seekordse vooru fookuses on „Kosmose- ja kaitsetehnoloogiad“ ning selle käigus lahendatakse kolm väljakutset: kosmosevarade kaitse, kosmose kasutamine kaitse eesmärgil ning suveräänne lennundusvõimekus. Oodata on julgeid ideid, mis tugevdavad Euroopa positsiooni kosmoseinnovatsiooni vallas. Rohkem infot Euroopa juhtiva kaitseinnovatsiooni hackathoni kohta ning registreerimine sügisvooru osalemiseks: https://eudis-hackathon.eu
Hackathoni korraldavad Tehnopol koostöös Civitta, Cecoforma ja CARSA-ga.