Idulugu: Cadrak X Tehnopol Startup Inkubaator
Tehnopol Startup Inkubaatoris toimub aasta jooksul mitmeid erikiirendeid, mis toetavad alustavaid ettevõtteid ja aitavad neil kontakte luua ning turule siseneda. Üheks neist on AI kiirendi, kuhu on oodatud idufirmad, kes arendavad tehisintellektil põhinevaid lahendusi. Kiirendi viimases kohordis osaleb idufirma Cadrak. Saame nendega lähemalt tuttavaks!
Cadrak tegeleb töötleva tööstuse digitaliseerimisega. Nende missiooniks on asendada iganenud meetodid, nagu jooniste vahendamine meilide teel, kommentaaride haldamine Exceli tabelites ja Snipping Tool’i kasutamine, uuenduslike ja efektiivsust tõstvate lahendustega. Selleks arendavad nad jooniste haldamise platvormi, kuhu on integreeritud masinõppel põhineva joonistelt võimalike vigade tuvastamise tööriist.
Asutajad Steven Strandberg ja Stewen Naano on BSc/MSc kraadiga mehaanikainsenerid, arendustiimis on Lauri Sarap, Laur Saks ja Kaur Vadi, kes on tänaseks õppimas Tartu Ülikoolis füüsika, keemia ja materjaliteaduse erialadel.
Vastused on kokku pandud kõigi tiimiliikmete poolt.
Kuidas sündis idee luua oma startup?
„Pärast kümnendit masinaehituslikus tootmises ja tootearenduses tekkis kodugaraažis ajurünnaku käigus idee, et tehisintellekti abiga saaks lahendada palju lihtsaid, kuid aeganõudvad ja korduvaid igapäevategevusi. Arvestades inseneride nappust ja puudust tööturul, on nende aeg äärmiselt väärtuslik. Sellest tulenevalt hakkasime otsima enda karjäärist kohti, mida oleks saanud parema digitaalsusega oluliselt kiiremini lahendada.“
Mis on seni olnud suurim väljakutse/ebaõnnestumine ja suurim võit?
„Suurimaks võiduks loeme pääsemist Tehnopol AI kiirendisse, kuna siinne ökosüsteem ja mentorite tagasiside on olnud väga kasulikud. Oma suurimaks väljakutseks peame masinõppe mudeli loomiseks vajamineva andmestiku loomist ja asjaolu, et joonised on kui kunsti vorm – igal inseneril/ettevõttel on oma käekiri ja see teeb olukorra keeruliseks.“
Mis eristab teie idufirmat konkurentidest?
„Meie suurimaks väärtuseks ja alustalaks on eestlaste tuntud ütlus: „Lihtsuses peitub võlu.“ Prototüübi valideerimisel koos klientidega on jäänud läbivalt kõlama, et tegemist on lihtsa ja kergesti mõistetava tootega. Me loome tarkvara, mis vastab oma töökindluse ja mugavuse poolest Silicon Valley standarditele.“
Miks just Tehnopol Startup Inkubaator?
„See oli ideaalse suurusega programm alustamiseks. Saame suhelda mentoritega, koguda väärtuslikku tagasisidet ning seeläbi paremini planeerida ja teostada oma järgmisi samme.“
Kus näete oma startupi 1 aasta pärast? Ja kus 5 aasta pärast?
„Aasta pärast on meil platvorm, mis on valmis muutma Eesti tööstuse standardit jooniste vahendamisel ja kontrollimisel. Tänased iganenud meetodid ja nendest tingitud kitsaskohad on soodsaks pinnaseks digitaalsema ja efektiivsema tuleviku tootmise arendamiseks.
Viie aasta pärast võiks olla arendatud platvorm, mis on tööstuses sama levinud kui Figma on disainialadel, sellisel juhul oleks ka kohmakas meilivahetus ja snipid Eesti tööstusest välja juuritud. Oleme endale loonud nime tehnoloogilise suunanäitajana Kesk-Euroopa tööstustes. Kasutajatelt kogunenud andmemaht on lasknud meil töötada välja Engineering Copiloti, mille testimine ja edasine arendus on täies hoos.“
Kes on järgmine Eesti ükssarvik?
„Skeleton Technologies – nende suured investeeringud ja laienemine vajab üks hetk nii suurt rahastust, et seda minnakse korjama börsidelt. See teeb neist koheselt ka ükssarviku.“
Milliseid raamatuid/podcaste/väljaandeid ja oma valdkonna tegijaid jälgite ning soovitaksite ka teistele alustavatele iduettevõtjatele?
„Iduettevõtjatele: Globaalsed Eestlased podcastid, Siim Maiveli podcastid. Tehnilistele inimestele: MIT professori Lex Fridman podcastid, Distill Publications (näiteks A Gentle Introduction to Graph Neural Networks).“
Kui istuksite laua taga Elon Muski, Mark Zuckerbergi ja Jeff Bezosega, siis mida neilt küsiksite?
„Mis oli teie põhiline motivaator algusaastatel? Kui suur on õnne roll edukuses? Kuidas te mõtlete ja otsuseid teete?“
„Lõpetuseks president Alar Karise tsitaat 20.08.2024 kõnest, mis võiks meid iseloomustada: Idufirmad on koos vana, traditsioonilise tööstusega ühine tulevik.“
Hetkel oleme värbamas idufirmasid Filmi- ja multimeediakiirendisse, oodatud on kõik, kes soovivad edendada tehnoloogiapõhiseid ideid filmitööstuses. Filmi- ja multimeediakiirendi keskendub peamiselt multimeediale, virtuaal- ja liitreaalsusele ning nendega seotud valdkondadele ja toetab selle sektori idufirmasid. Loe lähemalt ja kandideeri!