Idulugu: Litegrav X ESA BIC Estonia

Litegrav on biotehnoloogiaettevõte, mis kasutab kosmose unikaalseid tingimusi – kaaluta olekut (mikrogravitatsiooni) – bioloogiliste protsesside täiustamiseks. Sellised ekstreemsed keskkonnad pakuvad olulisi võimalusi haigus- ja vananemismudelite täppishäälestamiseks ning rakkude struktuurse kvaliteedi parandamiseks. Litegravi bioreaktor võimaldab süsteemset testimist ja uute ravimeetodite, spetsialiseeritud rakutüüpide ning vastupidavamate põllukultuuride ja mikroobide arendamist siin samas Maal.
Ettevõtte asutas neurobioloogia doktor Patrik Hollós, kellel on pikaajaline kogemus teaduse ning tööstuse valdkondades. Tema tugevusteks on teadusarenduse kommertsialiseerimine, biotehnoloogia riskikapitali projektide analüüs ning innovatsiooninõustamine. Litegravi kasvav kaheksaliikmeline meeskond ühendab teadmised arvutitehnikas, matemaatikas, bioinseneerias ja äriarenduses, tuues kokku teadusliku tipptaseme ja tööstusliku praktilisuse.
Litegrav on ESA BIC Estonia vilistlane. Ettevõtte asutaja Patrik Hollós jagas meiega mõtteid ja kogemusi Litegravi teekonnast.
Mis inspireeris sind looma kosmosetehnoloogia idufirmat?
Minu enda teadustöö. Meil oli potentsiaalne ravimiarenduslik leid, mida tuli testida ja optimeerida kosmosesarnastes tingimustes, kuid olemasolevad lahendused olid piiratud võimekusega ning väga kallid. Kui hakkasime erinevate ettevõtetega suhtlema, sai selgeks, et kõik näevad suurt potentsiaali, aga keegi polnud olemasolevate süsteemidega tegelikku läbimurret saavutanud.
Millised on seni olnud teie suurimad väljakutsed ja ebaõnnestumised? Ja millised suurimad võidud?
Meie suurim väljakutse on ühtlasi meie suurim saavutus – arendasime platvormi, mida saab kasutada paljudes valdkondades. Väljakutse on seejuures fookuse hoidmine, et me ei läheks liialt laiali, vaid keskenduksime valdkondadele, kus näeme nii selget teaduslikku tõestust kui ka ärilist potentsiaali.
Ebaõnnestumised tulevad õppimise kaudu – vahel mõistan alles aastaid hiljem, et mingi otsus polnud õige. See puudutab peamiselt raskeid arendus- ja fookusotsuseid.
Oluline võit on kindlasti rahvusvaheline nähtavus: meil on käimas koostöö näiteks Korea farmaatsiaettevõttega Boryung ning NASA GeneLab uurimisrühmaga, kellega töötame välja viise, kuidas ennustada ja optimeerida SpaceX-i FRAM2 missiooni bioloogiliste katsete tulemusi. Need tulemused võivad tulevikus viia kahese kasutusega(dual-use) ravimite arenduseni.
Mis aitab sul keerulistel päevadel motivatsiooni säilitada?
Minu pere ning oskus meenutada, mida tähendab „kõhutunne“. Minu elu edukaimad otsused on sündinud analüüsi ja sisetunde koosmõjul. Kui vaatan meie visiooni, tunnen alati, et oleme õigel teel. Samuti aitab mõistmine, et idufirma „baasolek“ tähendabki pidevaid tõuse ja mõõnu.
Mis eristab Litegravi teistest kosmosetehnoloogia idufirmadest?
Kuigi meie tehnoloogia tugineb kosmoses ja simuleeritud kosmosekeskkonnas täheldatud nähtustele, oleme tegelikult keskendunud maapealsetele lahendusete ning eelkõige just bioloogilistele protsessidele. Kasutame ära leide ja kõrvalefekte, mis ilmnevad, kui simuleerida kosmose bioloogilisi tingimusi. Me otsime ja leiame „kosmost“ seal, kus keegi pole seda varem otsinud – maises bioloogias.
Miks otsustasite kandideerida ESA BIC Estoniasse?
Meie teadus- ja arendustöö juured olid algselt Soomes. Kandideerisime ESA BIC Estoniasse, kuna rahastusmehhanism tundus lihtsam ja olime kuulnud häid asju nende kiire prototüüpimise võimekuse kohta. See osutuski tõeseks – kuigi pidime palju katsetama ja lahendusi mitu korda läbi proovima, aitas keskendumine praktilisele ehitamisele kohe algusest peale oluliselt kaasa.
Milline on teie visioon järgmiseks aastaks? Ja kuhu tahate jõuda viie aasta jooksul?
Töötame selle nimel, et kaasata suuremaid tööstuspartnereid, kelle jaoks oleksime eelistatuim testimisplatvorm. See hõlmab suurte konsortsiumide projekte, mis arendavad järgmise põlvkonna kosmosejaamu biotehnoloogia ja materjaliteaduse uurimiseks – eesmärgiga tuua kasu nii Maale kui tulevastele süvakosmose missioonidele.
Kes võiks olla järgmine Eesti kosmosetehnoloogia ükssarvik?
Praegu on veel liiga vara öelda. Me vajame rohkem julgeid ja ambitsioonikaid ideid. Talenti on, kuid kapital ja rahvusvaheline olukord ei ole hetkel kõige soodsamad.
Milliseid raamatuid, podcaste või arvamusliidreid sa jälgid ja soovitad?
Spaceinsider on ilmselt paljudele tuttav ja nad teevad väga häid ülevaateid. Olen ise huvitatud heade kosmoseteemaliste raamatute ja podcastide soovitustest. Mõjuisikute maailm on üsna mürarikas, aja jooksul õpib igaüks filtreerima välja neid, kellel on oma valdkonnas tõesti asjakohane ja väärtuslik sisu.
Millise nõuande annaksid tulevastele kandideerijatele?
Lihtsalt proovi ära – too mängu ka kvanttehnoloogia, kaevandamine, materjaliteadus, biotehnoloogia, ajamid ja kasulasti tagastamine. Kosmosetehnoloogia pole ainult satelliidiandmed.
ESA BIC Estonia, mida juhib Sparkup Tartu Teaduspark koostöös Tehnopoliga, kuulub Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) inkubaatorite võrgustikku. Programm aitab Eesti idufirmadel viia kosmosetehnoloogia ja -andmed uutele turgudele, pakkudes kuni 60 000 € suurust toetust tootearenduseks ja intellektuaalomandi kaitseks, rahvusvahelist võrgustikku, tehnilist ja ärialast mentorlust ning ligipääsu ESA kaubamärgile ja toetavale keskkonnale.
Kandideerimise tähtaeg on 8. mai! Rohkem infot: https://www.esabic.ee