Idulugu: Right Step x ESA BIC Estonia

Kui jutt käib pikaajalistest kosmosereisidest, on astronautide tervis kriitilise tähtsusega. Siin tuleb mängu Right Step – iduettevõte, mis arendab uuenduslikke tööriistu astronautide tervise hindamiseks ja jälgimiseks. Hetkel keskenduvad nad luutervisele kosmosekeskkondades. Kombineerides insenerialaseid teadmisi ja tugevat kasutajakeskset disaini, on Right Step’i eesmärk toetada tervislikumaid ja turvalisemaid rännakuid väljaspool Maad.
Ettevõtte asutasid Mike ja Marcus, kes toovad projekti täiendavaid oskusi. Mike on insener, kellel on taust sensorite, tarkvara ja biomehaanika vallas, Marcus aga kogenud innovatsiooni- ja strateegiakonsultant, kelle kirg on viia tehnoloogia vastavusse reaalsete kasutajate vajadustega.
Mis inspireeris teid looma kosmosetehnoloogia idufirmat? Kas selleks oli mõni konkreetne probleem kosmosetööstuses, tehnoloogiline läbimurre või midagi muud?
Right Stepi põhiolemus on sündinud osteoporoosi ja luutervise alase uurimistöö põhjalt kliinilises keskkonnas. See valdkond on kõrge riskitasemega, mistõttu on seda peaaegu võimatu uurida. Samas on luukaotuse probleem kosmoses hästi dokumenteeritud ja kuna soov viibida pikemat aega kaalutult või vähese gravitatsiooniga keskkondades kasvab, oli loomulik uurida võimalusi kosmosesektoris.
Millised on seni olnud teie suurimad väljakutsed ja ebaõnnestumised? Ja millised suurimad võidud? Kosmosevaldkond on teada-tuntud oma keerukuse osa – mis on on olnud teie senise suuremad õppetunnid?
Meie suurim senine saavutus oli osalemine ESA 85. paraboollennu kampaanias, mille raames ehitasime spetsiaalse jooksulindi ja valideerisime oma tehnoloogia. Hiljuti võitsime ka lepingu kaugmonitooringulahenduse arendamiseks, mis on otsene tulemus sellest kogemusest. Suurim väljakutse on protsess ja kulud, mis kaasnevad operatiivselt ohutute ja nõuetele vastavate seadmete arendamisega äärmuslikes kosmosetingimustes. ESA, Eesti Kosmosebüroo ja ESA BIC Estonia on olnud meie arengus võtmetähtsusega partnerid.
Mis aitab teil jätkata ka raskematel päevadel?
Kosmos annab võimaluse mõista inimkeha palju sügavamalt – ja seda teadmist saab rakendada ka Maa peal. Näeme suurt pilti, mis on palju suurem kui me ise. Koostöö mitme valdkonna vahel on innustav. Ja noh, kosmos on lihtsalt äge!
Mis eristab teie idufirmat teistest kosmosetööstuse ettevõtetest?
Oleme vankumatud oma eesmärgi saavutamisel. Keskendume kindlalt ülesandele, kuid meie lähenemist iseloomustab loovus ja mängulisus, mis võimaldab meil pidevalt oma mõtlemist proovile panna. Meid motiveerib tulemuste saavutamine, mitte rahaline kasu. Lisaks oleme avastanud uue vaatenurga luukoormuse ja luutervise käsitlemiseks, mis on äratanud kosmosevaldkonna ekspertide tähelepanu.
Miks otsustasite kandideerida ESA BIC Estoniasse? Kuidas on see teid siiani aidanud?
Mina (Mike) kolisin Eestisse pärast seda, kui kohtasin oma tulevast abikaasat ja meil sündis tütar. Right Step oli just avastanud kosmosevõimaluse ning Eesti kosmosekogukonda uurides jõudsime ESA BIC programmini. Programm tundus meile ideaalselt sobiv, ning Sven andis meile kindluse, et see on õige samm. ESA BIC andis meile stardi, mida vajasime – koos usalduse ja kogukonnaga. 15 Eesti ettevõtet osales meie paraboollennus (enamik neist ei tea seda isegi).
Kuhu näete oma ettevõtet liikumas järgmisel aastal ja viie aasta perspektiivis?
Soovime saada astronautide tervise jälgimise platvormiks nii teadusuuringutes kui operatiivses kasutuses. Meie eesmärk on lisaks luutervisele laiendada oma teenuseid ka teistele tervisenäitajatele. Kõige tähtsam – tahame tuua kosmoses tehtava töö tulemused tervishoidu. Viie aasta pärast soovime hoolitseda kõigi kosmosesse minevate inimeste eest ning aidata kaasa nende inimeste ravile, kes kannatavad lihas- ja skeletisüsteemi häirete all.
Kes võiks teie arvates olla järgmine (Eesti) kosmosetehnoloogia ükssarvik?
Ma ei usu, et see on Right Step – kuigi unistada ju võib. Samas, võib ette kujutada Kuu-kogukonda, kellele on vaja tervishoiuteenuseid… miks mitte meie? Eestis on ka mitmeid tugevaid ettevõtteid, kes tegutsevad kliima, metsanduse ja julgeoleku valdkonnas – nendel võib olla laiem turg.
Milliseid raamatuid, podcaste, väljaandeid või mõjuisikuid kosmosetehnoloogia või ettevõtluse valdkonnas jälgite ja soovitate?
See on keeruline küsimus. Loeme palju teaduslike dokumente, mis käsitlevad kosmosemeditsiini ja luude teemalisi uurimusi. Hiljuti ostsime mõlemad ortopeedilise kirurgia õpiku! Loomulikult loeme ka klassikalisi ettevõtlusraamatuid, kuid ei pea neid ainsaks tõeks. Mulle meeldis näiteks The Phoenix Project, mis on humoorikas lugu innovatsiooni lämmatamisest. Samuti soovitame Jobs to be done artikleid. Päeva lõpuks on oluline see, milline on sinu ettevõte ja filosoofia – mitte see, mida keegi teine soovitab. Me kindlasti hoiame eemale “influencerite” maailmast.
Milliseid soovitusi annaksite tulevastele kandidaatidele?
Üks asi, mida oleme siiani hästi teinud, on tugev äriarendus. Analüüsisime valdkonna jaoks olulisi teaduslike dokumente, uurisime võtmeorganisatsioonide strateegiaid ja kohandasime oma lähenemist vastavalt õpitule. Võtsime ka nendega otse ühendust (jah, helistasime!) ja pidasime pikki ning sisukaid vestlusi, mis suunasid meie arengut.
ESA inkubatsiooniperioodi jooksul keskendusime oma filosoofiale ja eesmärgile. See tähendas, et saime tähistada iga saavutust – ka sellist, mis võib teistele tunduda väike. Töötame tsüklite järgi: „Nüüd, Järgmisena, Hiljem“. See aitab meil saavutada tulemusi 3 kuu jooksul ja neid tähistada.
Selle kõrval on meil ka pikem, abstraktsem ajatelg, mis hoiab suuna ja sihi paigas.
ESA BIC Estonia, mida juhib Tartu Teaduspark koostöös Tehnopoliga, on osa Euroopa Kosmoseagentuuri ettevõtlusinkubaatorite võrgustikust üle Euroopa. See aitab innovaatilistel Eesti iduettevõtetel tuua kosmosetehnoloogiad uutele turgudele, pakkudes kuni 60 000 eurot tootearendustoetust, erialast mentorlust, ligipääsu rahvusvahelisele võrgustikule ning äriarenduslaene.