Idulugu: Wayren X NATO DIANA Eesti kiirendi 

Wayren arendab platvormi katkestusteta side loomiseks kriitilistes oludes, suurendades olukorrateadlikkust ja operatiivset tõhusust – alates lahinguväljadest kuni kaugemates tööstusharudes tegutsevate meeskondadeni. Ettevõtte asutajad Henry Härm, Tarmo Aia ja Oliver Tiit omavad pikaaegset kogemust Command and Control (C2)* süsteemide arendamisel Eesti Küberväejuhatuse koosseisus. Hiljuti sõlmiti 7,9 miljoni euro suurune strateegiline investeerimisleping EFA GROUPiga. Uurime, kuidas on kulgenud nende teekond NATO DIANA kiirendis. 

Kuidas sündis idee ettevõtte loomiseks? 

Eesti C2-süsteemi arendamisel ja kasutusele võtmisel märkasime, et nn „viimase miili“ kommunikatsiooni digitaliseerimisel esineb tehnoloogiline lünk – tööstusstandarditele tuginevad protokollid ei tööta usaldusväärselt rasketes lahinguvälja tingimustes. Lõime Wayreni, et seda probleemi lahendada, töötades välja andmesünkroniseerimise protokolli, mis toimib ka siis, kui allvõrgud on ebastabiilsed. Selle põhjal lõime sideplatvormi, millele on võimalik ehitada taktikalisi süsteeme. 

Mis on seni olnud teie suurim võit ja suurim väljakutse? 

Suurimaks võiduks peame koostööd Kaitseliiduga pilootprojekti raames, mis andis meile väärtuslikke teadmisi toote arendamisel ning viis meid koostööni tugeva valdkonnaga partneri Scytalysega. Suurim väljakutse on olnud MVP-st (minimaalselt toimiv toode) skaleeritava tooteni jõudmine, mis on tehniliselt ja strateegiliselt keeruline protsess. 

Mis eristab teie ettevõtet konkurentidest? 

Meie lahendus erineb konkurentidest selle poolest, et tegemist on tarkvarapõhise lahendusega, mis paigaldatakse lõppkasutaja seadmesse koos C2-süsteemiga. See ühendab erinevaid sideseadmeid ning tagab lahinguväljal asuvate üksuste vahel tõhusa andmesünkroniseerimise võrguühendustest sõltuvalt otse seadmest seadmesse. 

Miks kandideerisite NATO DIANA kiirendisse? 

Liitusime DIANA kiirendiga, et kasutada testimisvõimalusi oma tehnoloogia valideerimiseks ning jõuda lõppkasutajateni, kohtuda teiste sarnase mõtteviisiga asutajatega ja kogemustega mentoritega. 

Kus näete oma ettevõtet 12 kuu ja 5 aasta pärast? 

12 kuu pärast soovime pakkuda skaleeritavat toodet oma esimesele kaitsevaldkonna kliendile. 5 aasta pärast näeme end kui tunnustatud ettevõtet kaitsetööstuses, pakkudes side- ja “tuleviku sõduri” lahendusi ning olles laienenud ka teistesse missioonikriitilistesse valdkondadesse. 

Mis on teie soovitus teistele startup’i asutajatele? 

Võtke aega, et oma kliente tõeliselt tundma õppida ja nendega kohtuda – see on hindamatu väärtusega. 


NATO DIANA Eesti kiirendit viivad ellu Tehnopol Startup Inkubaator ja Sparkup Tartu Teaduspark. 

*C2-süsteem (Command and Control) on juhtimis- ja kontrollsüsteem, mida kasutatakse sõjaliste operatsioonide reaalajas koordineerimiseks ja juhtimiseks. 

Liitu programmiga!