NATO DIANA Eesti kiirendi ettevõtted pakuvad uusi lahendusi Euroopa julgeolekule
22. mail kogunesid Eestisse NATO DIANA innovatsioonikiirendisse pääsenud kaksikkasutusega tehnoloogiate ettevõtted koos kohalike kaitsetehnoloogia ettevõttetega, et esitleda lahendusi, mis aitavad tugevdada NATO liikmesriikide kaitsevõimekust. Üritusel olid kohal NATO esindajad, kaitsesektori investorid, rahvusvahelised kaitsevägede ja -ministeeriumide esindajad ning teised valdkonna eksperdid. Kiirendi ettevõtete lahendustega käis tutvumas ka Kaitseväe juhataja kindral Martin Herem.
Kaitseministeeriumi kantsler Kusti Salm ütles ürituse avamisel: „Kaitseministeerium on aastaid pannud õla alla uuenduslike kaitsetehnoloogiate arendamisele ja olime NATO-s eestvedajad DIANA programmi käivitamisel. Hea meel on näha esimesi lahendusi. Meie jaoks on oluline, et kõik, mida DIANA programmis arendatakse, toetaks NATO võimearendust, oleks kasutatav lahinguväljal ja looks meile eelise vastase ees. Seetõttu on erakordselt tähtis neid lahendusi integreerida olemasolevasse kaitsetööstuse ökosüsteemi, proovida ja saada kiire tagasiside.“
Viimase viie kuu jooksul on Eestis oma tehnoloogiaid arendanud üheksa rahvusvahelist ettevõtet koostöös Eesti kaitseekspertidega ning valideerides oma tehnoloogiaid mitmetes testkeskustes.
NATO DIANA Eesti kiirendi ja Tehnopol Startup Inkubaatori juhi Kadri Tammai sõnul on ettevõtete areng kiirendiprogrammis olnud märkimisväärne. „Võtsime jaanuari alguses kiirendisse vastu ettevõtted, kelle käive ulatus küll mõnel juhul mitme miljonini, kuid nad kõik tegid kaitsesektoris alles oma esimesi samme. Tänaseks on meeskonnad teinud jõudsa hüppe tehnoloogiarenduse valdkonnas, saanud võimaluse testida oma tooteid maailma tipp testkeskustes ja pannud paika ettevõtte edasise rahastusplaani. Kõige olulisem on aga nii meie kui ka tiimide vaatest olnud võimalus saada kiiret ja otsest tagasisidet kaitsevaldkonna ekspertidelt ja lõppkasutajatelt, et arendatavad tooted tõepoolest vastaks kaitsesektori vajadustele ja oleks integreeritavad olemasolevate võimekustega,” selgitas Tammai. Tema sõnul ühtib NATO DIANA kiirendi elluviimine Tehnopoli eesmärgiga toetada maailma muutvat tehnoloogiaettevõtlust ja innovatsiooni.
Läbi tiheda konkurentsi, enam kui 1300 kandidaadi hulgast, pääses kiirendisse ainsa Eesti ettevõttena Tartu idufirma GaltTec. Ettevõte toodab patenteeritud tehnoloogial põhinevaid kütuseelemente ja kütuseelemendimaterjale, mis on erakordselt väiksed ja võimsad võrreldes teiste turul olevate tehnoloogiatega. GaltTeci tegevjuhi Glen Kelpi sõnul on NATO DIANA kiirendi olnud tõeline hüppelaud ettevõtte tegevusele hoo andmisel. „Tihe, aga sisukas programm on olnud puhas kuld meiesugusele alustavale ettevõttele ning kiirtee kaitsetööstuse eripäradest aru saamiseks. Kontaktid, mis on loodud tänu programmis osalemisele, on juba avaldanud positiivset mõju meie ettevõtte äritegevusele,” ütles Kelp.
NATO DIANA Eesti kiirendisse pääsenud Suurbritannia ettevõtte Goldilocki tegevjuhi Stephen Kinesi sõnul ei olnud nad enne NATO DIANA programmi täielikult teadvustanud oma lahenduse kaksikkasutuse potentsiaali. „Oleme osalenud erinevates tipptasemel kiirendiprogrammides, kuid DIANA-l oli ainulaadne programmi sisu mentorluse ja sidusrühmadele suunamise kvaliteedi poolest, võimaldades meil arendada oma kaksikkasutuse strateegiat ja tehnoloogiat, et see vastaks soovitud eesmärgile. Tehnopoli tiim on olnud uskumatult professionaalne, tagades, et mitte ainult meie ise ei saa programmist parimat, vaid ka kogu grupp on suutnud ühiste lahenduste leidmiseks meeskonnana töötada,” lausus Kines. Goldilock arendab patenteeritud küberturvalisuse tööriista kriitiliste varade ja andmete kaitseks.
NATO DIANA järgmine taotlusvoor ja järgmised kaitsevaldkonna jaoks kriitilised väljakutsed, millele tehnoloogilisi lahendusi oodatakse, avalikustatakse sel suvel. Kandideerida saavad kõik kaksikkasutusega süvatehnoloogia ettevõtted, mis on registreeritud mõnda NATO liikmesriiki.
Kaitsetehnoloogia ettevõtete tootedemo üritus toimus koostöös Eesti Kaitsetööstuse Liidu ja Invest in Estoniaga. NATO DIANA Eesti kiirendit juhib Tehnopol Startup Inkubaator koostöös Sparkup Tartu Teaduspargi ja ärikiirendiga Startup Wise Guys. Kiirendi elluviimist Eestis rahastab Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium ning toetavad Välisministeerium, Kaitseministeerium ja Tallinna linn. Alliansiülesesse testimiskeskuste võrgustikku annavad oma panuse Eestis TalTech, Tartu Ülikool, CR14 ja Kaitseväe Akadeemia, Sisekaitseakadeemia ning Eesti Lennuakadeemia.