Mis on ühist videomängudel ja filmidel ehk toimus IDA Hubi esimene inspireeriv üritus

Kas teadsite, et Robloxi platvormil mängude loomine võib teie lapse rikkaks teha? Ning seda, et videomängude turg on meie väikeses riigis ülimalt aktiivne? Ning kuidas on sellega, et videomängude loomise platvormil on hea ja kvaliteetse kaasaegse kino jaoks täiesti võimalik luua terveid stseene?

Kõigest sellest rääkis GameDev Estonia ja Eesti Mänguarendajate Liidu juht Andrejs Rusinovskis Jõhvis avatud IDA Hubi raames toimunud ürituste ja kohtumiste seeria avamisel. Esimese ürituse korraldas Tehnopol, mis käivitas hiljuti idufirmadele mõeldud filmi- ja multimeediakiirendi. Seekordsel üritusel osalesid muuhulgas ka lapsed, kes olid huvitatud kvaliteetse videosisu loomise võimalustest.

Andrejs Rusinovskis rääkis Eesti videomängude turu arengusuundadest ja -väljavaadetest. Väikeses Eestis on tema sõnul umbes 1000-1200 videomängude arendajat. Mängude loomises ei osale ainult tarkvaraarendajad, kelle osakaal on vaid 21% kõigist positsioonidest. Palju tööd on süžeed loovatel kirjutajatel, kunstnikel, disaineritel ja häälnäitlejatel.

„Eestis teenib arvutimängude tootmine umbes 50 miljonit aastas. See on tagasihoidlik arv, arvestades, et naaberriigis Soomes on see 3 miljardit ja Rootsis 7 miljardit. Lisaks näiteks Soome doteerib selliseid asju riigi tasemel, toetades sellega seda majandussektorit veelgi,“ ütles Andrejs Rusinovskis.

Kui rääkida trendidest Eestis, siis meil mobiiltelefonidele mängude loomise traditsiooni praktiliselt pole. Aga oleme väga osavad virtuaalreaalsuse käsitlemises ja Eestis loodud mängud suudavad kergesti konkureerida maailmaturul teiste tegijatega.

Rusinovskis ütles, et Eestis on 62 „elavat” (töötavat) videomängude tootmisstuudiot, nende hulgas on neid, kes on oma tootmise meie riiki üle toonud kasumlikuma ja sõbralikuma ärikeskkonna huvides ning nii mõnigi on siit leidnud õnne isiklikus elus. „Jah, meil on väga ilusad ja imelised naised ning paljud videomängutootjad on kolinud Eestisse just isiklikel põhjustel,” ütles Rusinovskis.

Andrejs Rusinovskis jagas kasulikke teadmisi ka neile, kes kavatsevad edasi liikuda videomängude või filmitööstusele mõeldud sisu loomise suunas. „Oluline on registreerida oma nimi, bränd. Et hiljem ei juhtuks seda, et ühel hetkel kaotad õiguse oma elutööle,“ andis ta olulise soovituse.

Kuidas ristub mängutootmine filmitootmisega, mille arendamine on maikuus alustava Filmi- ja multimeediakiirendi fookuses?

„See on lihtne!” selgitab Rusinovskis. „Kui sul on kirg näiteks filmide ja animatsiooni loomise suhtes, siis tasub silmas pidada, et paljud filmid ja animatsioonid sünnivad samas Unreal Engine’is, mis pole mitte ainult videomängude loomise keskkond, vaid ka keskkond animatsioonide loomiseks. Kui olete näiteks näinud kultussarja „Love, Death & Robots“, siis mainitud keskkonnas sündis mitmeid episoode ja see on filmitööstuses populaarne, eriti väikeste projektide puhul, sest seal saab tasuta luua uskumatuid visuaale. Selles keskkonnas on tõesti võimalus luua nii animatsiooni kui ka filme!” märkis Rusinovskis.

Kiirendiprogrammi juht Olga Kurdovskaja ütles, et osalejate tagasiside ja aktiivsuse põhjal otsustades ületas üritus ootusi. „Kasulikku ja uut teavet on nii palju, kujutage ette, kui põnevad perspektiivid filmitööstusele mõeldud mängude ja videosisu loomises meie ees avanevad. Kui olete valmis pidevaks õppimiseks ja muutuvate turunõuetega kohanemiseks, et selles dünaamilises tööstuses oma ideid edukalt ellu viia ja edu saavutada, siis selleks on kõik võimalused loodud,“ sõnas Kurdovskaja.

„Samuti on julgustav, et filmi- ja multimeediakiirendisse on laekunud esimesed taotlused ning juba on soovijaid, kes tahaks osaleda kolmepäevases tehnoloogialaagris, mille raames valime välja alustavad ettevõtjad, kellel on ideid, kuid kes veel ei tea, kuhu edasi liikuda,“ lisas ta.

Kui sul on idee, mis on seotud audiovisuaalsete lahendustega kino või multimeedia vallas (helikujundus, eriefektid, värviparandus, pilditöötlus, virtuaal- ja liitreaalsus, montaaž ja järeltöötlus, valgustuse juhtimissüsteemid, vaateplatvormide arendus ja voogedastusteenused) ning sul on ka prototüüp, siis kandideeri filmi- ja multimeediakiirendisseKandideerimise tähtaeg on 30. aprill.

Teemast huvitatud on oodatud juba järgmisele veebikohtumisele, mis toimub 4. aprillil ja kus räägitakse idufirmade investeeringute kaasamisest.


Filmi ja multimeediakiirendi on osaks IDA Hub filmi ja multimeedia innovatsioonikeskusest, mille tervikliku kontseptsiooni loojateks on Ida-Viru Investeeringute Agentuur (IVIA), Ida-Viru Ettevõtluskeskus (IVEK) ning teadus- ja ärilinnak Tehnopol. Unikaalse innovatsioonikeskuse eesmärgiks on toetada filmitalentide ja nutikate tulevikutegijate arengut.

Tehnopol Startup Inkubaatori filmi- ja multimeediakiirendi tegevust rahastab Euroopa Liit.

Liitu programmiga!

"*" indicates required fields

Mis on nende rollid?
Milliseid keeli te räägite?*
This field is for validation purposes and should be left unchanged.

"*" indicates required fields

"*" indicates required fields

"*" indicates required fields