NATO DIANA innovatsioonikiirendi avamine tõi Eestisse kaitsevaldkonna eksperdid ja ettevõtted üle maailma

11. jaanuaril avati teadus- ja ärilinnakus Tehnopol ametlikult NATO DIANA Eesti kiirendi ja üheksa ettevõtet, kes hakkavad siin oma ideid arendama, esitlesid töös olevaid lahendusi. 

Tehnopol Startup Inkubaator on üks viiest esimesest sihtkohast, kus pilootaastal avatakse NATO DIANA innovatsioonikiirendi. Üle alliansi kandideeris kiirenditesse üle 1300 ettevõtte, kes arendavad kahese kasutusega lahendusi. Valituks osutus 44 ettevõtet, kellest omakorda üheksa hakkavad oma ideid arendama Eestis. Kõik kiirendisse pääsenud ettevõtted saavad 100 000 euro suuruse grantrahastuse, parimatel on võimalik lisaks saada veel kuni 300 000 eurot.

Kaitseminister Hanno Pevkur väljendas rõõmu, et NATO DIANA innovatsioonikiirendi Eesti haru on lõpuks avatud. „Ma loodan, et te võtate oma taotlustes esitatud ideed ja realiseerite nende potentsiaali nii kiiresti kui võimalik. Vaadates siin ruumis täna ringi, näen tohutut võimekust ja võimalust innovatsiooniks mitte ainult lahinguväljal, vaid ka tsiviilsektori jaoks,” sõnas Pevkur.

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi kantsler Ahti Kuningas tõi välja DIANA tugevused kaheste tehnoloogiate arengu toetajana. „Eesti on tunnustatud start-up riik ning iduettevõtete spetsiifilised teadmised tulevad kindlasti kasuks ka DIANA käivitamisel. Suur on ootus kahtlemata  lahenduste järgi, mis aitavad paremini tagada usaldusväärset energiavarustust toetades seda nii riistvara, tarkvara kui küberlahendustega, merealuse infrastruktuuri seire ja tehisobjektide jälgimise või turvalise teabe jagamisega.“

Tehnopol Startup Inkubaatori ja NATO DIANA Eesti kiirendi juhi Kadri Tammai sõnul on juba praegu näha, et nende üheksa ettevõtte seas on mitu küberkaitse tehnoloogiat, millest oleks otseselt kasu ka Eesti kriitilise infrastruktuuri omanikel ja mis suudavad tagada turvalisuse ka kvantarvuti rünnaku korral. „Lisaks toetame kiirendis järgmise kuue kuu jooksul tehnoloogiaid, mis võimaldavad merepõhja kaardistada ja skaneerida senisest oluliselt täpsemalt, aga ka uudseid ülikergeid alternatiivseid energiaallikaid droonidele,” selgitas Tammai.

Tehnopoli tegevjuht Indrek Orav ütles, et pikk töö on kandnud vilja ja hea meel on selle üle, et Tehnopolil on au olla esimeste seas, kes DIANA kiirendiprogrammi elluviimisega alustavad. „Unikaalne kooslus ettevõtetele loodud programmist, testkeskustest ning otsetoetustest loob eeldused uudsete tehnoloogiate kiireks väljaarendamiseks. Tehnopoli 20 aasta pikkune kogemus alustavate ja tegutsevate tehnoloogiaettevõtete nõustamisel toetab uute edulugude tekkimist ka DIANA programmi ettevõtete hulgas. Meie tiim ja ekspertide ning mentorite võrgustik on selleks valmis ja kahtlemata annab endast parima,“ lisas Orav.

Üheksa ettevõtet, kes hakkavad oma ideid Eesti kiirendis arendama, on GaltTec, Lobster Robotics, GIM Robotics, Revobeam, AVoptics, Dronetag, Icewind, Anzen Technology Systems ja Goldilock.

Avamisel tutvustas SmartCap kahese kasutusega ettevõtete rahastusvõimalusi ning NATO DIANA Innovatsioonfondi. Lisaks jagasid oma edulugusid kaitsevaldkonnas tegutsevad ettevõtted: Saksa ettevõte Helsing ning Eesti ettevõtted Defendec ja Milrem.

Eesti kiirendit juhib Tehnopol Startup Inkubaator koostöös Sparkup Tartu Teaduspargi ja ärikiirendiga Startup Wise Guys. Kiirendi elluviimist Eestis rahastab Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium ning toetavad Välisministeerium, Kaitseministeerium ja Tallinna linn. Alliansiülesesse testimiskeskuste võrgustikku annavad oma panuse Eestis TalTech, Tartu Ülikool, CR14 ja Kaitseväe Akadeemia, Sisekaitseakadeemia ning Eesti Lennuakadeemia.

Liitu programmiga!

"*" indicates required fields

Mis on nende rollid?
Milliseid keeli te räägite?*
This field is for validation purposes and should be left unchanged.

"*" indicates required fields

"*" indicates required fields

"*" indicates required fields